Παρακάτω θα δούμε πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στο webmail περιβάλλον Roundcube της διεύθυνσης e-mail μας. Επίσης θα δείξουμε τις απαραίτητες ρυθμίσεις προκειμένου να έχουμε μια αξιόπιστη διεύθυνση e-mail, ως προς το χαρακτηρισμό “spam”.
Σημαντική σημείωση: Στην παρουσίαση χρησιμοποιούμε για παράδειγμα το domain name: northbridge.cloud και τη διεύθυνση e-mail: test@northbridge.cloud. Αντίστοιχα θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε τα δικά σας στοιχεία domain και διεύθυνση e-mail.
1. Διεύθυνση web-mail
Η διεύθυνση του webmail περιβάλλοντος του παραδείγματός μας είναι η northbridge.cloud/webmail. Αντίστοιχα στη δική σας περίπτωση, αν το domain του website σας είναι π.χ. mysite.gr, η διεύθυνση του webmail σας θα είναι www.mysite.gr/webmail
2. Σύνδεση webmail
Στη φόρμα εισάγουμε τα στοιχεία μας, διεύθυνση e-mail και κωδικό πρόσβασης που σας έχουμε παραχωρήσει.
![](https://i0.wp.com/northbridge.cloud/wp-content/uploads/2020/07/webmail-login-form.jpg?resize=904%2C741&ssl=1)
3. Εισαγωγική οθόνη Roundcube και ρυθμίσεις
Αφού συνδεθούμε στο webmail περιβάλλον πρώτη φορά θα δούμε την παρακάτω εισαγωγική οθόνη:
![](https://i0.wp.com/northbridge.cloud/wp-content/uploads/2020/07/webmail-first-login.jpg?resize=1080%2C551&ssl=1)
Επιλέγουμε τη ρύθμιση “Open my inbox when I log in” και πατάμε στο button Open.
4. Περιβάλλον Roundcube
Στη συνέχεια περνάμε στο webmail περιβάλλον διαχείρισης Roundcube. Εδώ μπορούμε να διαβάζουμε και να στέλνουμε e-mails, να διαχειριζόμαστε τις επαφές μας, καθώς και να προγραμματίζουμε π.χ. τα ραντεβού μας στο ημερολόγιο (Calendar).
![](https://i0.wp.com/northbridge.cloud/wp-content/uploads/2020/07/webmail-roundcube.jpg?resize=1080%2C608&ssl=1)
4. Ρυθμίσεις προσωπικών στοιχείων
Για να εισάγουμε τα προσωπικά μας στοιχεία που θα είναι ορατά από τους αποδέκτες των e-mail μας, πάμε από τα αριστερά “Ρυθμίσεις”, στη συνέχεια “Ταυτότητες”, και κάνουμε κλικ πάνω στη διεύθυνση e-mail μας:
![](https://i0.wp.com/northbridge.cloud/wp-content/uploads/2020/07/webmail-personal-info.jpg?resize=1080%2C608&ssl=1)
Στη συνέχεια εισάγουμε τα προσωπικά μας στοιχεία και πατάμε “Αποθήκευση”. Πολύ σημαντικό είναι στο πεδίο “Απάντηση στο” να εισάγουμε την ίδια διεύθυνση e-mail μας, όπως στο πεδίο “E-mail”. Αυτό αυξάνει την αξιοπιστία του ταχυδρομείου μας προς τους μεγάλους παρόχους, όπως Gmail, Hotmail, Yahoo κτλ ως προς το χαρακτηρισμό “Spam”.